Spalio 24-ąją Jungtinių tautų organizacijos Generalinė asamblėja yra paskelbusi Pasaulinę informacinių technologijų plėtros diena. Ši diena yra skirta didinti technologinį raštingumą, spręsti informacinių technologijų problemą ir informuoti visuomenę apie technologijas.
Įvykus pandemijai informacinių technologijų svarba dar labiau išaugo – jos padėjo palaikyti ryšį net tada, kai negalima buvo susitikti ir bendrauti gyvai, išaugo pramogų internete poreikis.
Lietuva interneto vartotojų skaičiumi dar atsilieka nuo ES vidurkio
Pasak vienos didžiausių telekomunikacijų bendrovių Šiaurės Lietuvoje SPLIUS, UAB generalinio direktoriaus Arymanto Klapatausko, nors internetinis ryšys per pastaruosius metus tapo neatsiejama lietuvio gyvenimo dalis, tačiau Lietuvoje interneto vartotojų skaičius vis dar yra žemesnis nei Europos Sąjungos vidurkis.
„Lietuva gali pasigirti vienu greičiausių interneto pasaulyje ir turi visas sąlygas interneto plėtrai, tačiau, „Eurostat“ duomenimis, mūsų šalis pagal interneto vartotojų skaičių kiek atsilieka su Europos Sąjungos vidurkio, kuris siekia 89 proc. Interneto prieigą šiandien turi apie 84 proc. Lietuvos gyventojų. Mus lenkia ir mūsų artimiausi kaimynai latviai bei estai. Jau net 90 proc. Latvijos ir Estijos gyventojų naudojasi internetu. Nors galime džiaugtis, kad per dešimtmetį mūsų šalyje interneto vartotojų skaičius padidėjo 20 proc. (2011 metais siekė 64 proc.), tačiau vis dar atsiliekame nuo Europos Sąjungos vidurkio“, – sakė Arymantas Klapatauskas.
Senjorai pamažu taip pat tampa interneto ir skaitmeninės televizijos vartotojais
Arymanto Klapatausko manymu, tai lemia skaitmeninio raštingumo trūkumas.
„Labiausiai skaitmeninę atskirtį išgyvena vyresnio amžiaus žmonės. Džiugina tai, kad vis daugiau senjorų bando nenutolti nuo technologijų, įsiveda interneto prieigą, žiūri skaitmeninę televiziją, vaikų ar anūkų yra apmokomi, kaip naudotis internetu ir jame esančiomis bendravimo platformomis. Ateityje interneto naudotojų skaičius turėtų tik augti ir pasivyti Europos Sąjungos vidurkį, nes be interneto šiandien jaučiamės kaip be rankų – jis yra tapęs svarbia mūsų gyvenimo dalimi“, – teigė SPLIUS, UAB generalinis direktorius.
Didelė dalis Šiaurės Vakarų Lietuvos gyventojų gali džiaugtis sparčiu internetu
Arymantas Klapatauskas prisimena, kad jo vadovaujama SPLIUS, UAB per savo 25 veiklos metus, reaguodama į technologijų pokyčius, taip pat stipriai keitėsi.
Įmonė savo veiklą pradėjo nuo kabelinės televizijos tiekimo Šiauliuose, Kuršėnuose ir Radviliškyje, vėliau pradėjo teikti ir interneto paslaugas Šiauliuose, o dar vėliau plėtėsi ir į kitus miestus.
Šiuo metu savo paslaugas įmonė teikia daugiau nei 100 tūkst. Šiaurės Vakarų Lietuvos gyventojų ir turi ambicingų ateities planų. SPLIUS, UAB teikia interneto, kabelinės ir skaitmeninės televizijos bei fiksuoto ryšio paslaugas Šiauliuose, Šiaulių rajone, Klaipėdoje, Radviliškyje, Kuršėnuose, Joniškyje, Kelmėje, Pasvalyje ir Naujojoje Akmenėje, Gargžduose, Kretingoje. Planuose – plėtra Šilutėje ir Panevėžyje.
„Dar galime prisiminti tuos laikus, kai naršydami internete laukdavome besikraunančio tinklapio, o dabar jau nebeįsivaizduojame savo kasdienybės be itin spartaus interneto, kai per kelias sekundes gauname itin didelius duomenų kiekius. Pirmieji įmonės interneto klientai gavo interneto prieigą 2000 metų pavasarį, o interneto greitaveika tuo metu siekė vos iki 64 kbps. Šiandien savo klientams diegiame naujos kartos GPON interneto technologiją, kai šviesolaidis internetas yra vedamas iki pat kliento įrenginio. Tai suteikia mums galimybę klientui pateikti itin stabilų ir greitą interneto ryšį, kurio greitis siekia net iki 1 Gbps“, – sakė A. Klapatauskas.
Pandemija padidino ne tik interneto, bet ir skaitmeninės televizijos vartojimą
SPLIUS, UAB rinkodaros direktorė Inga Karickienė pastebi, kad pandemija padiktavo sukūrė ir naujus informacinių technologijų įpročius.
„Be interneto niekaip neįsivaizduojame savo kasdieninio gyvenimo, tai dar labiau patvirtino karantinas, kuris padidino interneto vartojimą. Atsiradus įvairiems apribojimams, šeimos nariai, darbuotojai, dirbantys iš namų, ėmė labiau naudotis įvairiomis programomis, kurios leidžia organizuoti virtualius susitikus, pradėjo vykti nuotolinis mokymasis. Atsirado poreikis turėti patikimą, stabilų, greitą internetą. Atsižvelgdami į klientų poreikį, pasiūlėme ir itin unikalią paslaugą – laikiną interneto sustabdymą „Stopas“, kuri padės vaikus atitraukti nuo kompiuterio ir paskatinti pradėti ruošti namų darbus ar prisidėti prie namų tvarkymo. Sumažėjus viešų pramogų, žmonės daugiau laiko ėmė praleisti žiūrėdami televiziją, filmus namuose. Net kino festivaliai pradėjo vykti virtualiai ir tapo dar prieinamesni interneto vartotojams. Vis daugiau žmonių įprastą televiziją keičia į išmaniąją televiziją. Tokią televiziją galima žiūrėti ten, kur patogu: per telefoną, planšetę, kompiuterį. Žmonės įvertino ir kitą išmaniosios televizijos privalumą – žiūrėti jos turinį tada, kad jiems patogu, atsisukti praėjusias laidas, praleisti reklamas“, – teigė Inga Karickienė.
Šiuo metu SPLIUS, UAB siūlo savo klientus, kurie turi ne senesnius nei 2018 metų „Samsung“ ir „LG“ televizorius, parsisiųsti išmaniosios televizijos „Plius TV“ programėlę, kuri leidžia žiūrėti visus užsakytus kanalus ar papildomus jų paketus, naudotis visomis išmaniosios televizijos galimybėmis be jokios papildomos įrangos.
SPLIUS, UAB, minėdama Pasaulinę informacinių technologijų plėtros dieną, kviečia pasirūpinti savo tėvų, senelių skaitmeninės atskirties mažinimu ir padėti ugdyti jų skaitmeninį raštingumą: supažindinti su aukštos raiškos išmaniąja televizija, interneto privalumais, suteikiančiais galimybę sekti naujienas, bendrauti su artimaisiais vaizdo pokalbių platformose.