Pradedančiojo gidas išmaniųjų namų įsirengimui
Naujausios technologijos užima vis didesnę mūsų kasdienybės dalį. Su išmaniaisiais įrenginiais susiduriame darbe, pramogaudami laisvalaikiu. Naujovės ir mokslo pažanga atrodo pasiekė savo piką, todėl kasdienybė be įvairiausių technologijų atrodo nebeįsivaizduojama. Todėl natūralu, kad išmaniosios technologijos pradėtos integruoti įsirengiant ar renovuojant namus. Taip atsirado sąvoka „išmanūs namai“. Kas tai ir kodėl naudinga naujakuriams?
„Išmanūs“ namai – kas tai?
Išmanūs namai arba išmanus namas – taip vadinama sistema, kuri sujungia bei valdo visus šeimininko pasirinktus elektros įrenginius jo namuose. Šie pasirinkti įrenginiai gali būti valdomi mobiliosios programėlės telefone ar planšetėje pagalba. Žmonės žavisi išmaniųjų namų užtikrinamu komfortu, saugumu ir, svarbiausia, energiniu efektyvumu. Išmaniuosius namus galima įsirengti tiek statant naujus objektus, tiek renovuojant jau turimus namus.
Norint turėti išmanų namą svarbu suprasti, kad visi paruošiamieji darbai prasideda tuomet, kai pradedamas elektros instaliacijos vedžiojimas. Dvejojantiems ar neturintiems pakankamai žinių profesionalai rekomenduoja pasitarti su architektais bei dizaineriais dėl norų įgyvendinimo ir pasirinktų sprendimų. Dar prieš atliekant darbus reikėtų apgalvoti, kas bus valdoma programėle, o kas bus užprogramuota veikti savaime. Vieni iš dažniausiai pasitaikančių išmaniųjų namų sprendimų yra aplinkos vaizdo stebėjimo kamerų, signalizacijos, lauko ir kambarių apšvietimo, šildymo, vėdinimo sistemų valdymas vienu paspaudimu išmaniajame įrenginyje.
Ką galima kontroliuoti savo išmaniuose namuose?
Vienas iš didžiausių išmaniųjų namų privalumų yra tai, kad jų valdymo galimybės – beveik neribotos. Kruopščiai suprogramuota sistema gali išjungti apšvietimą vos peržengus namų slenkstį. Tuo pačiu metu namų šildymas persijungia į ekonominį, taupantį energiją režimą. Na, o grįžtant iš darbo, pramogų ar atostogų, telefonu galima įjungti automatinį temperatūros didinimą, įjungti apšvietimą lauke ar kambaryje ir panašiai. Išmanus namas tampa ta vieta, kuri prisitaiko prie šeimininkų gyvenimo būdo, pomėgių ir panašiai. Juk visą sistemą valdo pats žmogus. Pavyzdžiui, dievinate didžiulius langus, tačiau atitraukti užuolaidas tampa itin sudėtinga? Įsirengus išmaniųjų namų sistemą šios bėdos nelieka, nes užuolaidų padėtį galima valdyti vienu paspaudimu telefone. Į sistemą galima prijungti net kavos aparatą, kad kas rytą vos nubudus jau garuotų paruoštas gėrimas.
Kaip įsirengti tokius namus?
Kaip sako patyrę specialistai – norint turėti išmaniuosius namus yra būtina iš anksto žinoti, kokius elektros prietaisus ir technologijas norėsite sujungti į sistemą. Pagal tai yra išvedžiojami specialūs kabeliai ir laidai, kurie sujungia į vieną sistemą reikiamus elektros prietaisus. Sekantis etapas – gerokai sudėtingesnis. Profesionalus programuotojas atlieka programavimo darbus ir priskiria numatytiems daiktams kliento norimas funkcijas. Vėliau namo šeimininkams instaliuojama išmaniojo namo programėlė pasirinktuose įrenginiuose bei parodoma, kaip valdyti vieną ar kitą prietaisą.
Išmaniųjų žaliuzių ir apžvietimo įrengimas
Ankstų rytą budina išdykėliai saulės spinduliai, o galbūt mėgstate prigulti dieną ir jums maišo šviesa? Išmaniųjų namų sistema leis žaliuzes ir apšvietimą valdyti vienu mygtuko paspaudimu. Tam net nereikės atsikelti iš lovos. Įrengti išmaniąsias žaliuzes nėra sudėtinga. Reikia norimoje vietoje atvesti specialius laidus, bei užprogramuoti jų veikimą mobiliojoje aplikacijoje. Išmanus namas gali pasigirti reguliuojamu apšvietimu. Galimybių šioje srityje yra gausybė – galima užprogramuoti automatinį šviesų įsijungimą name tuo metu, kada grįžtate iš darbo. Taip pat norintys gali lengvai reguliuoti šviesos stiprumą lauke ar kambaryje būdami ne namie. Geriausia savo lūkesčius ir norimas funkcijas išsakyti profesionalams, kurie sujungs ir užprogramuos sistemą pagal jūsų norus.
Muzika ir pramogos jūsų išmaniuose namuose
Išmanūs namai – puiki investicija. Naujausių technologijų pagalba galima pramogauti daugiau ir smagiau. Kadangi išmaniųjų namų sistema gali valdyti bet kuriuos elektros energiją naudojančius įrenginius, ne išimtis tampa ir muzikos grotuvai, televizoriai ir kiti pramogoms skirti prietaisai. Sistemos programėlėje galima patogiai įsijungti, pagarsinti ar patylinti muziką, įsijungti televizorių ir kitaip pramogauti.
Namų apsauga ir durų stebėjimo sistemos
Viena iš populiariausių funkcijų, kurias gyventojai prašo įtraukti į išmanių namų sistemą – namų apsauga ir tą užtikrinančių sistemų valdymas. Kaip sako patyrę profesionalai, lietuvaičiai itin mėgsta nuotoliniu būdu stebėti tai, kas vyksta jų valdose. Gebėjimas bet kuriuo metu mobiliojoje aplikacijoje matyti tai, ką fiksuoja lauko ar durų stebėjimo kameros – labai patogu. Pavyzdžiui, prie teritorijos vartų atvyko pašto kurjeris. Net būnant darbe galima atidaryti vartus, kad paštininkas galėtų saugiai padėti siuntą, o jam palikus kiemą, vėl uždaryti vartus. Namų apsauga tampa daug paprastesnė, nes net išvykus atostogauti, galima matyti viską, kas vyksta namie. O esant reikalui nedelsiant reaguoti. Durų stebėjimo sistemos yra naudingos, nes leidžia matyti kas atvyksta ir išvyksta iš namų, kuriuo metu namo grįžta vaikai, augintiniai ir panašiai. Durų stebėjimas nuotoliniu būdu leidžia išvengti neprašytų svečių vizito, o vagystės atveju tampa puikiais įrodymais bei užfiksuoja nusikaltėlius. Todėl išmanus namas patiks visiems, kurie dievina šiuolaikines technologijas ir nori komfortiškos, prie kiekvieno šeimos nario prisitaikančios erdvės.