Interneto erdvė vis sparčiau keičiasi, tačiau kartu su naujovėmis auga ir pavojai. Sukčiai tampa kūrybiškesni, o jų metodai – sunkiau atpažįstami. Šiemet Tarptautinė saugesnio interneto diena kviečia atkreipti dėmesį į vieną svarbiausių dalykų – budrumą. Net ir maža klaida, tokia kaip paspaudimas ant apgaulingos nuorodos, gali atnešti didelių nuostolių.
Kaip išvengti pinklių? Visų pirma, venkite automatiškai pasikliauti paieškos sistemomis – svarbias svetaines, tokias kaip esveikata.lt, pasiekite įvesdami adresą ranka. Nepamirškite patikrinti, ar jis prasideda „https“ – tai rodo aukštesnį apsaugos lygį. Jei kažkas kelia abejonių, sustokite ir patikrinkite du kartus.
Kokie pavojai slepiasi internete?
1. Kenkėjiškos programos ir virusai, kurie gali sugadinti jūsų įrenginius ar pavogti duomenis.
2. Asmens duomenų vagystės, dėl kurių galite patirti finansinių ar teisinių problemų.
3. Apgaulės per pasitikėjimą – sukčiai dažnai apsimeta teisėsaugos pareigūnais ar paslaugų teikėjais.
4. Socialinė inžinerija – informacijos dalijimasis internete gali suteikti nusikaltėliams prieigą prie konfidencialių duomenų.
5. Giluminės klastotės (deep fake) – suklastoti vaizdai ir garsai tampa sunkiai atskiriami nuo tikrovės.
6. Netinkamas turinys vaikams, kuris gali paveikti jų psichologinę būklę.
„Pagal „Splius“ paslaugos „Interneto apsauga“ pateiktus duomenis, kibernetinių grėsmių mastas nuolat auga. Per pastaruosius metus fiksavome daugiau nei 266 tūkst. atvejų, kai užkrėsti įrenginiai bandė susisiekti su kenkėjiškais serveriais. Tokie bandymai gali būti panaudoti vagystėms, šnipinėjimui ar net išnaudoti įrenginius kitoms nusikalstamoms veikloms vykdyti. Nustatyta daugiau nei 444 tūkst. apgaulingų svetainių (phishing’o domenų), kurios imituoja tikras svetaines, siekdamos pavogti asmeninę informaciją – prisijungimus, slaptažodžius ar net mokėjimo duomenis. Taip pat užregistravome beveik 2,2 milijono kenkėjiškos veiklos atvejų –tai virusų ir kitų kenksmingų programų bandymai užvaldyti įrenginius, juos valdyti ar rinkti duomenis.„Šie skaičiai rodo, kaip svarbu rūpintis savo saugumu internete. Pasitelkus tinkamas apsaugos priemones, galima užkirsti kelią daugeliui grėsmių ir užtikrinti, kad jūsų asmeninė informacija bei įrenginiai liktų saugūs,“ – teigia „Splius“ tinklo administratorius Raimondas Sabulis.
Technologijos ir žinios – jūsų saugumo garantas
„Interneto saugumas priklauso ne tik nuo techninių sprendimų, bet ir nuo mūsų pačių. Reguliarūs programinės įrangos atnaujinimai, stiprūs slaptažodžiai ir dviejų veiksnių autentifikavimas – tai tik keli esminiai žingsniai, padedantys apsaugoti įrenginius ir paskyras. Tačiau taip pat labai svarbu nepamiršti ir švietimo, ypač kalbant su vaikais apie galimas grėsmes internete. Kiekvienas saugumo sprendimas turėtų būti integruotas į kasdienį naudojimą ir nuolatos atnaujinamas, kad užtikrintume maksimalų saugumo lygį“, – sako „Splius“ tinklo administratorius Raimondas Sabulis.
„Dauguma saugumo incidentų įvyksta dėl žmogaus klaidos. Todėl svarbu nuolat investuoti į švietimą ir tinkamą pasirengimą, kad būtų galima greitai ir veiksmingai reaguoti į kylančias grėsmes ir sumažinti jų pasekmes“, – teigia R. Sabulis.
Išmanūs sprendimai jūsų interneto saugumui
Norėdami užtikrinti savo saugumą internete, pasitarkite su „Splius“ specialistais. Mes siūlome:
- Interneto apsaugos paslaugą – su specialiais filtrais ir galimybe stebėti statistiką.
- Nemokamą 2 mėnesių bandomąjį laikotarpį, per kurį galėsite įvertinti paslaugos naudą be jokių įsipareigojimų.
Kilus klausimų, susisiekite su mumis telefonu 19955, el. paštu klientuaptarnavimas@splius.lt, arba užsukite į artimiausią klientų aptarnavimo skyrių.
Saugumas internete priklauso nuo kiekvieno mūsų – užtikrinkime jį kartu!
Saugumas internete – mūsų visų atsakomybė
Pasirūpinkite savimi ir savo artimaisiais! Interneto grėsmės gali paliesti kiekvieną, tačiau žinojimas ir tinkami sprendimai gali padėti jų išvengti. Sužinokite daugiau apie „Interneto apsaugos“ paslaugą čia.