• Televizija
  • Fiksuotas

Splius / Internetas

Lietuva gali didžiuotis turimu interneto greičiu

 

Gyvenimas be interneto nebeįsivaizduojamas

Sako, kad žmogaus gyvenimas kyla spiralės principu, o štai technologijos šauna tiesiai į viršų. Per pastaruosius metus technologijų pokytis yra toks didelis, kad savo gyvenimo nebeįsivaizduojame be automatinės skalbyklės, mobilaus telefono, kompiuterio ir juo labiau – be interneto. Statistikos suvestinės jau skaičiuoja apie 2 milijardus interneto vartotojų visame pasaulyje. Internetas reikalingas ne tik kaip darbo įrankis, bet ir bendravimo, susisiekimo priemonė.

Kaip keitėsi internetas Lietuvoje

Pirmasis kompiuterinių duomenų perdavimo kanalas turėjo, kaip šiandien atrodo, neįtikėtinai mažą greitį – 9,6 kilobitų per sekundę. SPLIUS interneto paslaugą pradėjo teikti 1999 metais, o greitis buvo iki – 64 kilobitų per sekundę. Naujos technologijos (šviesolaidis, spartieji vartikliai (angl. modem) leido pasiekti interneto greitį tokį, kokį turime šiandien, pati didžiausia siūloma interneto sparta gali pasiekti gigabitą per sekundę. Taigi nuo interneto atsiradimo Lietuvoje (apie 1994 metus),  interneto sparta Lietuvoje padidėjo net keliasdešimčia tūkstančių kartų! Teigiama, kad Lietuva turi bene sparčiausią plačiajuosčio interneto greitį pasaulyje. Tad neretai keliaujantys ar svetur išvykę lietuviai nemaloniai nustemba, kai nuotraukų išsiuntimas ar failų parsisiuntimas, naršymas internete svečioje šalyje užima kur kas daugiau laiko nei įprastai tėvynėje.

Įdomūs faktai apie lietuvišką ir pasaulinį internetą (parengta pagal www.technologijos.lt):

• Skaičiuojama, kad internetu pasaulyje naudojasi apie 2,25 mlrd. žmonių. Daugiausia interneto naudotojų gyvena Kinijoje (apie 485 mln.), JAV (apie 245 mln.), Indijoje (apie 100 mln.), Japonijoje (apie 99 mln.) ir Brazilijoje (apie 75 mln.).

•  Prireikė vos 4 metų, kad pasaulyje interneto naudotojų skaičius pasiektų 50 mln. Lyginant su radiju, tokiam pat naudotojų skaičiui pasiekti prireikė 38 metų, televizijai – 13 metų.

• Šiuo metu pasaulyje egzistuoja apie 250 mln. interneto svetainių.

• Vidutiniškai per dieną žmogus internete naršo 51 minutę arba apie 25 valandas per mėnesį.

• Lietuva yra sparčiausia plačiajuosčio interneto greitį išvysčiusi šalis pasaulyje. Parsiuntimo greitis Lietuvoje siekia 32,41 Mb/s (interneto greičio testavimas atliekamas matuojant tris rodiklius – parsiuntimo, išsiuntimo greitį ir gaišties laiką).

• Internetu Lietuvoje naudojasi apie 65 proc. namų ūkių.

• Elektroninės bankininkystės paslaugomis Lietuvoje naudojasi lygiai pusė šalies gyventojų – 50 proc.

• Neišeidami iš savo namų, internetu galime ne tik apmokėti sąskaitas, bet ir ieškoti darbo Lietuvos darbo biržos interneto svetainėje, kurti ir teikti prašymus skirti išmokas „Sodros“ svetainėje, registruoti individualią įmonę, uždarąją akcinę bendrovę ar asociaciją, deklaruoti savo gyvenamąją vietą, informuoti policiją apie įvykdytą teisės pažeidimą, užsiregistruoti vizitui pas gydytoją.

• 1972 m. Jungtinių tautų organizacijos Generalinė asamblėja paskelbė spalio 24-ąją Pasauline informacinių technologijų plėtros diena.

Atgal Siųsti nuorodą